„Ich bin ein Berliner,“ říká od července 2015 odchovanec fotbalové Viktorie Plzeň a reprezentant České republiky Vladimír Darida. Ale protože je plzeňský patriot, neopomene dodat: „Aus Pilsen“.

darida_04

Tréninkové centrum Herthy BSC Berlín leží uprostřed zeleně hned vedle Olympijského stadionu, připomíná mi americké vysokoškolské kampusy. „Jedu za Vladimírem Daridou, jsem novinář,“ říkám urostlému chlapíkovi z ostrahy a závora jde nahoru. Parkuji a všímám si, že většina vozů má stylový začátek poznávací značky: BSC.

Trénink už je v plném proudu, mám zpoždění, bez tradiční německé „stau“ by to asi ani nešlo. Sprinty, strečink, posilovací cviky, občas mám pocit, že jsem na tréninku tanečníků či baleťáků – kondiční trenér ale evidentně ví, co elitní fotbalisté potřebují. A pak už se konečně dostávají do pohybu míče. Hráči kolem plechového soupeře v malých skupinkách po třech trénují rychlé přihrávky v pohybu. Ten ťukes je neskutečně rychlý, ale dnešní vrcholový fotbal pomalost netoleruje.

Je lehce nad nulou, slunce se probourává mlžným oparem a osvětluje barevnou scenérii okolních stromů, jen když lehce foukne větřík, žluté i oranžové listy padají k zemi jak míč do branky po vydařeném dloubáku. Za ochozem sleduje trénink zhruba šedesátka fandů a novinářů, před koncem tréninku se množí sběrači podpisů s bloky a fixkami v rukou.

Hráči si oblékají rozlišováky a hraje se na dvou hřištích na házenkářské branky, pět na pět. Takový pohled známe třeba i z tréninkové plochy Senca Doubravka, kde se hrají vedle sebe tradičně futsalové zápasy. Ale tady je to přece jen jiné: hráči na sobě nemají gram tuku, jezdí po zadku, tempo je strhující. Všechny souboje naplno, občas se ozve po střetu tradiční „au“; to citoslovce znají hráči ze všech třinácti zemí, kteří pobíhají po trávníku. Když se později o tréninku bavím s Vladimírem, vyvádí mě z omylu: „Tohle byla selanka, je to první pozápasový trénink, intenzita teprve přijde.“

Soupeři se v pravidelných intervalech mění a já nacházím shodu s fotbálky na Sencu, ale i kdekoliv jinde na světě: po každém vstřeleném gólu se hráči radují, jako by to bylo ve finále Ligy mistrů. Je vidět, že fotbal není jen jejich práce, ale že ho milují.

Trénink končí, hráči sami odnášejí branky mimo trávník. A pak se cestou do sprch podepisují a fotí s příznivci. Čeká je ještě video s rozborem posledního zápasu a pak už mají volno.

darida_02

Vladimíre, jak se ti žije v Berlíně? Je to velká změna oproti Freiburgu, který je jen o málo větší než Plzeň?

Velký rozdíl, ale zvykli jsme si s přítelkyní poměrně rychle a vůbec nám nevadí, že je to větší město. Naopak, máme tady pořád co dělat. Freiburg nebyl nudný, ale město se rychle okoukalo. Pořád stejné restaurace, když přijela návštěva, chodili jsme na krásné vyhlídky, ale vše pro nás už bylo fádní.

S výběrem bydlení v Berlíně pomohl klub, nebo to nechal na vás?

Hledal klub i já, ale nakonec jsem si jej našel sám na internetu. Ale veškeré zařizování, smlouvy s realitkou, stěhování, to vše řešil klub. Chtěli, abych byl co nejrychleji zabydlený, abych se plně mohl soustředit na fotbal. V přístupu klubu byl oproti Freiburgu ohromný rozdíl, tam jsem si vše zařizoval sám za pomoci českých spoluhráčů, hodně mi pomáhal zejména Pavel Krmaš.

Co rozhodovalo při volbě bydlení?

Především vzdálenost od stadionu, mám to deset minut autem, to je ideální. Je to nový bytový dům a jsme jen kousek od centra Berlína. Důležitá byla i velikost bytu, museli jsme zohlednit, aby se nám sem vešlo vybavení z Freiburgu. Nábytek máme kompletně odtamtud, navíc jsme koupili jen jednu skříň.

Němčinu už ovládáš dobře?

Já už jsem v Německu dva roky, takže v pohodě, jsem schopný si domluvit vše, co je třeba. Dokonce už rozumím i rodilým Němcům. Dříve, když se bavili spolu, nechytal jsem se, ale teď už je to mnohem lepší.

Přestoupil jsi do většího klubu a usadil ses v základní sestavě Herthy, vstřelil jsi v novém dresu už i první gól, to určitě těší…

Mrzí mně, že Freiburg spadl, ale tady je to větší klub a další krok kupředu. Potvrdilo se, že vše špatné je k něčemu dobré. Klubové rozdíly mezi Herthou a Freiburgerm jsou značné.

V čem je Hertha oproti Viktori Plzeň jiná? Mám na mysli skladbu tréninků, soustředění před zápasy atd.

Za mě se do hotelů před zápasy nejezdilo. Tady před každým, i domácím zápasem jsme v hotelu, ale po zápase už ne. Tréninkový plán je hodně podobný, co se týká složení tréninků, časů. Ale intenzita tréninků je tady vyšší.

Kapacita Olympijského stadionu, kde hraje Hertha, je přes 76 000 diváků. Kolik jich průměrně chodí na domácí zápasy?

Průměrně kolem 45 – 50 000 diváků, na velké soupeře je vždy vyprodáno. Atmosféra je pokaždé super, jen je škoda, že je kolem hřiště atletická dráha. Ale výhled z tribun je tady dobrý.

VLADIMÍR DARIDA
Post: záložník
Datum narození: 8. 8. 1990
Výška: 171 cm  |  Váha: 64 kg
Číslo dresu: 6
Klubová historie: 2010 – 2013 FC Viktoria Plzeň  |  2011 hostování v FK Baník Sokolov  |  2013 – 2015 SC Freiburg  |  2015 Hertha BSC Berlín
Reprezentace ČR
31 zápasů (1 gól)
V české lize spolu hráči rádi občas zajdou na pivko. Funguje to tak i v Německu?

Chodíme na společnou večeři nebo na společný oběd, ale pije se nealko. Teď jsme měli anglické týdny, hodně zápasů, nebyl čas ani chuť. Ale není to tak, že by šel celý tým.

Jste kosmopolitní tým, v kádru jsou hráči ze 13 zemí. Úřední řečí je němčina nebo globální angličtina?

Určitě němčina. Až na Salamona Kaloua z Pobřeží slonoviny mluví německy všichni, ale už i on je schopný rozumět. Občas se používá i angličtina, ale ne příliš často.

S kterými spoluhráči se nejvíce kamarádíš?

S Peterem Pekaríkem ze Slovenska a s kluky z Norska, Perem Skjelbredem a brankářem Rune Jarsteinem, s Genki Haraguchim z Japonska, s Nizozemcem Royem Beerensem. Většinou s těmi zahraničními, jsme si bližší, protože jsme v Německu všichni hosté. Ale Němci v týmu jsou naprosto v pohodě, většinou je jim kolem třiceti a nejsou vůbec namachrovaní, nikdo se nevyvyšuje. V týmu je opravdu dobrá parta.

Vzpomínáš často na Plzeň a sleduješ pravidelně její výsledky?

Pokud je to možné, když zrovna nehrajeme, tak sleduji zápasy Viktorky v televizi, jinak alespoň výsledky, kdo dával góly, komentáře…

S kterými plzeňskými bývalými spoluhráči jsi v pravidelném kontaktu?

Máme skupinu na WhatsApp, tam jsme v kontaktu; přejeme si dobré výsledky, gratulujeme si navzájem k úspěchům, povzbuzujeme se. Nejvíc v kontaktu jsem s Vaškem Pilařem, hráli jsme spolu i ve Freiburgu.

V čem je z tvého pohledu bundesliga jiná než česká liga? Mluví se o rychlosti, technice…

Co se týká hry, podle mého názoru je jiná především v intenzitě, v technice s míčem pod tlakem. Hráči tady jsou schopni v krizové situaci kličkovat, rychlými přihrávkami pod tlakem vykombinovat z obležení soupeřů. Zcela jiná je profesionalita v klubech. V Česku jsou na vysoké úrovni Viktorka a Sparta, u ostatních klubů si práci s veřejností, propagaci a marketing netroufám hodnotit. Tady se na fotbal dívá tolik lidí, že se musí všichni snažit, postavení fotbalu ve společnosti je úplně jiné než v Česku. Ve Freiburgu na 2. bundesligu prodali 17 000 permanentek, což je maximum možných permanentek v prodeji. Lukáš Nový z Viktorky hraje v Magdeburgu, kde na 3. ligu chodí přes 20 000 lidí. V české lize mají průměrnou návštěvu nad 10 000 diváků jen Plzeň a Sparta.

Těšíš se na odskoky z Německa do reprezentačního týmu?

Vždy se moc těším, reprezentace je pocta. Těším se hlavně na partu z Plzně, pokecáme, zjistím, co je nového. Nemusím přemýšlet v němčině, je to pohoda vidět se zase s kluky, s nimiž jsme toho hodně prožili.

Bundesliga je snem pro každého fotbalisty. Je zde ale i anglická, španělská, italská, francouzská liga. Která ti zní nejpřitažlivěji?

Jediná, kterou bych si chtěl vyzkoušet, je anglická liga. I když s bundesligou jsem maximálně spokojený. Premier League je hodně podobná německé bundeslize, ale jsou tam týmy, které mají jiné možnosti. Zatímco tady jsou to třeba jen Bayern, Dortmund, v Anglii je spousta klubů, které si mohou dovolit nakoupit draze dobré hráče. Anglické kluby mají zcela jiné nákupní možnosti.

Magazín 1/2015
Další články z tohoto magazínu si můžete přečíst v jeho elektronické podobě.
Berliner aus Pilsen